Alo 181
Alo 181

AVRUPA ÇEVRE AJANSI "AVRUPA ÇEVRE DURUM RAPORU-2015" (SOER 2015) YAYIMLANDI

03 Mart 2015

Avrupa Çevre Ajansı (AÇA) tarafından hazırlanan ‘Avrupa’da çevre – durum ve genel görünüm 2015 (SOER 2015) Raporu Brüksel’de gerçekleştirilen tanıtım etkinliği ile eşzamanlı olarak 3 Mart 2015 tarihi itibari ile kullanıcıların erişimine açıldı.

 

AÇA, Avrupa’da çevrenin nasıl ve neden değiştiğinin ve bu konuda neler yapılabileceğinin kapsamlı bir değerlendirmesinin yapılabilmesi amacıyla ve tüm üye ülkelerin katkılarıyla, her beş yılda bir Çevre Durum Raporu hazırlamaktadır.

 

Hazırlık çalışmalarında Ülkemizin de katkı verdiği ve Avrupa’nın çevresel durumunun beş yıllık değerlendirmesini içeren Avrupa Çevre Durum Raporunda, çevre konularında küresel, bölgesel ve ülke seviyelerinde değerlendirme ve verilerin yanı sıra ülkelerarası karşılaştırmalar da yer almaktadır.

 

AB’nin 7. Çevre Eylem Programında, döngüsel bir ekonomi ve dayanıklı ekosistemlere dayalı, düşük karbonlu bir toplum öngörülmekte ve bu taahhüdün yerine getirilebilmesi için aciliyetin daha fazla anlaşılması ve daha cesur eylemlerde bulunulması gerekmektedir. Bu rapor (SOER 2015), söz konusu vizyon ve hedeflere ulaşılması yolunda bilgiye dayalı bir katkı sunmakta ve Avrupa'nın 2050 vizyonunu gerçekleştirmek için daha iddialı politikalar ihtiyacını vurgulamaktadır.

 

Bugün itibariyle AÇA  “Avrupa’da çevre – durum ve genel görünüm 2015” başlığı altında; iki adet rapora ve 87 bilgilendirmeye ulaşılabilmektedir. Bunlar 'Sentez' ve “Küresel Eğilimlerin Değerlendirmesi” raporları ile ulusal çevre durum raporlarına göre değerlendirilmiş 39 ülke, 25 Avrupa ve 3 Bölgesel alt rapor ile 9 adet de ülkelerarası karşılaştırmayı içermektedir.

 

Söz konusu raporlara ulaşmak için http://www.eea.europa.eu/soer  linkini tıklayınız.

 


Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır