Alo 181
Alo 181

Öğretmenlere iklim değişikliği anlatıldı

23 Nisan 2013
Öğretmenlere iklim değişikliği anlatıldı

İklim değişikliği ile mücadele alanında ulusal odak noktası olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü ile ortaklaşa yürüttüğü “İklim Değişikliği’nin Etkileri ve İklim Değişikliğine Uyum Konusunda Farkındalık Geliştirme Projesi” kapsamında ortaöğretim öğretmenlerine yönelik hazırlanan “İklim Değişikliği Seminerleri” tamamlandı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın katkılarıyla yürütülen Proje kapsamında dört bölgeyi temsilen Edirne, Bursa, Konya, Kayseri, Trabzon, Samsun, İzmir ve Muğla’dan seçilen ve öğrencileri için birer rol model olan öğretmenlerin iklim değişikliği ve uyum konusunda bilgilendirilmesi, bireysel ve toplumsal önlemler konusunda bilinçlendirilmesi ve farklı bölgesel projeler geliştirilmesi için destek sağlanması amaçlanıyor.

 

Seminerler 10-13 Mart 2013 tarihleri arasında Edirne ve Bursa, 17-20 Mart 2013 tarihleri arasında Konya ve Kayseri, 25-28 Mart 2013 tarihleri arasında Samsun ve Trabzon, 7-10 Nisan 2013 tarihleri arasında İzmir ve Muğla’dan gelen öğretmenlerin katılımı ile gerçekleştirildi.

 

Seminer programı çerçevesinde ekoloji, ekosistem ve çevre sorunları konuları ele alınırken, öğretmenlere etkili bir çevre eğitimi için öğrencilerde bilinç, bilgi, tutum, beceri oluşturulmasına yönelik eğitim verildi ve ayrıca eğitim amacıyla kullanılmak üzere öğretmenlerle beraber çevre sorunlarına yönelik posterler hazırlandı. Program kapsamında İzmit’teki elektronik atık geri dönüşüm tesisine teknik gezi gerçekleştirilerek genel olarak atıkların ve özelde elektronik atıkların geri kazanımına ilişkin öğrenciler ile beraber ne tür çalışmalar yapılacağına yönelik bilgi verildi ve örnek etkinlikler gerçekleştirildi.

 

İklim değişikliği konusunda bilincin arttırılması amacıyla düzenlenen seminerlerde iklim değişikliğinin nedenleri ve iklim değişikliği ile mücadele ve uyum konularında bilgilendirilme oturumlarına yer verilirken konuya ilişkin duyarlılığın geliştirilmesine yönelik proje geliştirme çalışmaları yapıldı. Ekip olarak yapılan çalışmada; öğretmen, öğrenci, veli, okul, belediye ve şehir ölçeğinde tüm paydaşların rol alabileceği projeler tartışıldı. Ayrıca program kapsamında hazırlanan ve öğrencilere iklim, iklim değişikliği ve uyum kavramlarının öğretilmesine yönelik “İklim Dedektifleri” konulu eğitim etkinliği gerçekleştirildi.

 

Enerji kaynakları ve enerji verimliliği konularının da ele alındığı seminer programında alternatif enerji kaynakları ve enerji tasarrufu konuları tartışılarak, uygulamalı çalışmalar yapıldı. Program sonunda katılım sağlayan bütün öğretmenlere sertifika verildi.

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır