Alo 181
Alo 181

Kentsel Dönüşüm Semineri

30 Eylül 2013
Kentsel Dönüşüm Semineri
Kentsel Dönüşüm Semineri

TRABZON’DA ALO 181 ÇAĞRI MERKEZİ’NİN DE KATILIMIYLA KENTSEL DÖNÜŞÜM SEMİNERİ TAMAMLANDI

 

TÜRKİYE’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM ELZEM

 

BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Türkiye Belediyeler Birliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanlarının katılımıyla Kentsel Dönüşüm bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Trabzon’da Zorlu Grand Otel’de başlayan seminer 2 gün sürdü. Seminerin ilk oturumunda Bakanlık Alt yapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü Daire Başkanları ve Şube Müdürleri katıldı. Seminerde Genel Müdür vekili Tamer İnan, Coşkun Sağır, Zeynep Afşaören, Necmettin Arslantürk ve Doğu Karadeniz Bölgesi ve Çevresi Taşkın yönetimi konusunda Dr. Emre Akçalı katılımcılara sunum yaptı.

 

GÖNÜLLÜK ANA AMAÇ

Toplantıda kentsel dönüşümün genel amacı ve uygulamaklar hakkında bilgi verildi. Panelistler 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun kapsamında yaptıkları açıklamalarında şunları kaydetti: ‘’Kentsel dönüşümün temel amacı insanlarımızın hayat hakkı ve can güvenliğinin korunmasıdır. Kentsel dönüşüm bir tedavi süreci olup, vatandaşlarımızın gönüllülüğü esastır.”

 

DÖNÜŞÜMÜN AVANTAJLARI

Kentsel dönüşüm sürecinde uygulamanın temelde vatandaşlarımızca yürütülmesi amaçlanmış, devletimizin yardım ve destekler dışında mümkün olduğunca az müdahalesi esas alınmıştır. Bu kapsamda afete dayanıksız yapıları yenilemek ve riskli alanlarda bulunan yapıların afet önlemleri kapsamında irdelenerek güvenli yaşam alanları oluşturmak öncelikli yapılacak çalışmalardır. Bakanlığımızca finansal yardım ve destekler kapsamında kira yardımı, faiz desteği, yapım kredisi, tespit ve yıkım kredisi, her tür harçlardan muafiyet, KDV avantajı sağlanmaktadır.

 

ALO 181 TOPLUCA KATILDI

Panelin sonunda panelistler soru-cevap şeklinde soruları yanıtladılar. Türkiye’nin dört bir yanından Kentsel Dönüşüm çağrıları alan ve vatandaşların sorularını yanıtlayan Alo 181 Çağrı Merkezi çalışanları ve yönetimi de panele katılarak uygulamalar hakkında gelişmeleri dinledi. 2 gün süren seminerde Bakanlık çalışanları Ayşe Tuğba Açıkgöz, Gamze Yılmaz ve Nazik Bekdemir de son gün sunum yaparak bakanlığın dönüşüm kapsamında hak sahiplerine yaptığı kredi desteği ve kira yardımları hakkında bilgiler verdi. 2 günlük program, Trabzon’da yapımı devam eden ve tamamlanan Kentsel Dönüşüm ve gelişim alanlarının gezisiyle tamamlandı.

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır