Alo 181
Alo 181

İSTANBUL'UN DENİZ ÇÖPLERİ EYLEM PLANI HAZIRLANIYOR

03 Ekim 2013
İSTANBUL'UN DENİZ ÇÖPLERİ EYLEM PLANI HAZIRLANIYOR
Deniz çöpleri konusuna dair çalışmalar yürüten kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirerek, Bakanlığımız tarafından yürütülen “Deniz Çöpleri Stratejik Eylem Planının Hazırlanması ve Pilot Uygulama Yapılması Projesi hakkında bilgilendirmek, deniz çöplerine dair mevzuat çalışmalarına ve stratejik eylem planı esasları oluşturulmasına yönelik konu paydaşlarının görüşlerini almak amacıyla 01/10/2013 tarihinde İstanbul’da çalıştay düzenlenmiştir. Çalıştaya Bakanlık merkez ve taşra temsilcilerinin yanı sıra diğer Bakanlıkların temsilcileri, denize kıyısı bulunan illerdeki Belediyelerin temsilcileri ve çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri tarafından katılım sağlanmıştır.
 
Açılış konuşmalarını Bakan Yardımcımız Sayın Muhammet BALTA ve Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet BAŞ’ın yaptığı çalıştayda; İstanbul’da deniz çöpleri ile mücadele kapsamında gerçekleştirdikleri özverili çalışmalardan ötürü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Dr. Cevat YAMAN’a ve İSTAÇ A.Ş. Genel Müdürlüğü adına Genel Müdür Yardımcısı Şenol YILDIZ’a Plaket takdim edilmiştir.
 
Sualtı Görüntüleme Yönetmeni ve Sualtı Sporları Federasyonu Çevre Kurulu Başkanı Tahsin CEYLAN’ın Türk Denizlerine dair gözlemlerini aktarmasının ardından; Bakanlığımız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı, İSTAÇ A.Ş., TARGİM A.Ş., TÜBİTAK, TURÇEV, TURMEPA, TÜDAV ve STH yetkilileri yürüttükleri çalışmalar hakkında birer sunum gerçekleştirmiştir.
 
Katılımcılar, soru ve yanıt kısmında; deniz çöplerinin yönetimine ilişkin mevzuat eksikliğinin ivedilikle giderilmesi gerektiğine dikkat çekmiştir. Proje ve deniz çöpleri ile mücadele konusunda görüş ve önerilerin dile getirilmesinin ardından çalıştay sonlandırılmıştır.


Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır