Alo 181
Alo 181

Gönüllü Karbon Piyasası Proje Kayıt Tebliği Elektronik Kayıt Sistemi Aktif Hale Getirildi…

19 Mart 2014

Ülkemizde geliştirilen Gönüllü Karbon Piyasası’na yönelik projelerin kayıt altına alınmasına ve bu projelerden elde edilen karbon sertifikalarının takibine ilişkin olarak hazırlanan Gönüllü Karbon Piyasası Proje Kayıt Tebliği, 9 Ekim 2013 Tarihli ve 28790 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

Tebliğ ile birlikte, Türkiye’de Gönüllü Karbon Piyasaları kapsamında karbon sertifikası elde eden proje sahiplerinin Bakanlığa kayıt olmaları ve projelerine ait proje tasarım belgesi, onaylama raporu ve doğrulama raporlarının karbon sertifikasının elde edilmesini müteakip 30 gün içerisinde Bakanlığa iletilmeleri gerekmektedir.

 

Tebliğ kapsamında, projelerin kaydı için gerekli elektronik kayıt sistemi hazırlık çalışmaları tamamlanmış ve kayıt sistemi Bakanlığımızın Çevre Bilgi Sistemi’ne dâhil edilmiştir. Bu itibarla, proje sahiplerinin ve projelerinin kayıt işlemlerinin bu sistem üzerinden gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Söz konusu sisteme http://online.cevre.gov.tr/ adresinden erişim sağlanabilmektedir.

 


Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır