Alo 181
Alo 181

ÇEVRE LABORATUVARLARINA YENİ DÜZENLEMELER GETİRİLDİ

02 Ocak 2014
ÇEVRE LABORATUVARLARINA YENİ DÜZENLEMELER GETİRİLDİ

 “Çevre Ölçüm ve Analiz Laboratuvarları Yeterlik Yönetmeliği’nde” yapılan değişiklik ile Türkiye’de bulunan 160 çevre laboratuvarı acil durumlarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebi üzerine anında ölçüm ve analiz yapabilecek. Ayrıca 2 yıl içerisinde 200 ceza puanını dolduran çevre laboratuvarlarının yetkisi en az 2 ay süre ile geri alınacak.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “Çevre Ölçüm ve Analiz Laboratuvarları Yeterlik Yönetmeliği’nde” yaptığı değişiklikle Türkiye’de mevcut bulunan 160 laboratuvarı çevre kirliliği tespitinde daha etkin kullanacak.

 

Bakanlıktan yetki belgesi almış 160 çevre laboratuvarını ilgilendiren yönetmelik değişikliği Resmi Gazetede 25 Aralık 2013 tarihinde yayınlandı.

 

-Özel laboratuvarlar çevre kirliliğine anında müdahale edecek.

 

Yönetmelik değişikliği ile çevre laboratuvarlarına kamuya açık alanlarda yaşanabilecek çevre felaketlerinde, analiz bedeli ile ilgili herhangi bir işlem yapılmasını beklemeden bakanlığın talep ettiği analiz ve ölçümleri yapma zorunluluğu getirildi. Böylece laboratuvarlar gecikmeler oluşmadan anında ölçümlere başlayacak.

 

-Bakanlık logosunu kullanmak zorunlu

 

Kamuoyunu bilgilendirmek, laboratuvarların Bakanlıktan yetkili ve denetimi altında olduğunu vurgulamak amacıyla yeterlik belgesine sahip laboratuvarların dış cephe tabelalarında; Bakanlık logosuna yer verme zorunluluğu da yeni getirilen uygulamalar arasında.

 

Yeni yönetmelikte laboratuvarda çalışacak personelin kriterlerinde de değişiklik yapılarak, analiz ve ölçüm kalitesi yükseltildi.

 

Laboratuvarlarda ölçüm ve analiz yapacak personelin, üniversitelerin mühendislik, tıp, fen, veterinerlik ve su ürünleri fakültelerinden, meslek yüksek okullarının meslek liselerinin veya teknik liselerin çevre, kimya, gıda, sağlık, makine ve elektrik/elektronik gibi laboratuvar ile ilgili bölümlerden mezun olması şartı getirildi.

 

Ayrıca mevzuata aykırı hareket eden çevre laboratuvarlarına ceza puanı uygulaması getirildi. 2 yıl içerisinde 200 ceza puanını dolduran çevre laboratuvarlarının yetkisi en az 2 ay süre ile geri alınacak.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Çevre politikalarının oluşturulması, denetimlerin etkinleştirilmesi ve sürdürülebilir bir çevre yönetimi için çevre ölçüm ve analiz alt yapısının bir gereklilik olduğunu söyledi. Bakan Güllüce, bu konuda Bakanlığa ait Çevre Referans Laboratuvarının etkin bir hizmet verdiğini ve kendini her geçen gün daha da geliştirdiğini bunun yanında özel sektörün de yeni düzenlemelerle birlikte Bakanlık koordinasyonunda laboratuvar hizmetlerini daha etkin hale getireceğini belirtti.Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır