Alo 181
Alo 181

BAKAN KURUM: “ŞEHİRLERİMİZİN GELECEĞİNİ HEP BİRLİKTE PLANLAYACAĞIZ”

12 Mart 2019

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tekirdağ’da "Biz PKK'yı da bitirdik, biz FETÖ'yü de bitirdik. Bu vatan hainleri dünyanın neresine giderse gitsinler peşindeyiz" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesindeki bir tesiste mimar, mühendis ve yapı denetim kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Burada basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından, Bağlık Mahallesi'nde Roman vatandaşlara hitap eden Kurum, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kasımpaşa'da Romanlarla birlikte büyüdüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kasımpaşa'da Romanlarla maç yaptığını, aynı camide namaz kıldığını anlatan Kurum, "O gün için 'Muhtar bile olamaz.' diyenlere karşı Roman kardeşlerimiz, Kasımpaşalı kardeşlerimiz, onu Başkan yaptı, onu Başbakan yaptı, onu Cumhurbaşkanı yaptı. Helal olsun Kasımpaşa'nın Romanlarına, helal olsun Türkiye'nin Romanlarına." diye konuştu.

Hiçbir zaman ayrımcılık yapmadıklarını vurgulayan Kurum, milletin ve devletin bekası için bir ve beraber olduklarını dile getirdi. Kurum, Bağlık Mahallesi'nde yaşayan Roman vatandaşları mağdur etmeyecek şekilde kentsel dönüşümü tamamlayacaklarını belirtti.

 

"YEŞİL ALAN MİKTARI ARTACAK"

Kişi başı yeşil alan miktarının yükselmesi için çalışmalar yaptıklarını aktaran Kurum, "Her ile millet bahçeleri yapıyoruz. Bu millet bahçeleri içerisinde gençlerimiz, çocuklarımız oynasın istiyoruz. Bu millet bahçesinde kadınlarımız çocuklarıyla vakit geçirsin istiyoruz. Hedefimiz kişi başı yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkarmaktır. 81 ilimizde millet bahçelerini projelendirdik ve yapmaya başladık." ifadelerini kullandı. Deprem riski taşıyan konutlarda vatandaşların oturmasını istemediklerini anlatan Kurum, marka şehir çalışmalarına devam ettiklerini dile getirdi.

31 Mart Yerel Seçimleri için Cumhur İttifakı kurduklarını anımsatan Kurum, şunları kaydetti:

"Cumhur İttifakı, Millet İttifakı gibi bir masa etrafında, kapalı kapılar ardında kurulmuş bir ittifak değildir. Bu milletin, bu bayrağın, bu vatanın birliği için 15 Temmuz gecesi kan verilmiştir, can verilmiştir. İnşallah biz şehirlerimizin 2023'ünü, 2053'ünü, 2071'ini hep birlikte planlayacağız.

 

"YILDA 300 BİN KONUTU DÖNÜŞTÜRECEĞİZ"

Tekirdağ ziyareti sırasında kentsel dönüşüme ilişkin açıklamalarda da bulunan Bakan Kurum, kentsel dönüşümün ivmesini arttırmak adına valiliklere genelge gönderdiklerini dile getirdi. Kurum, "Valiliklerimiz bu noktada, tüm şehir genelinde en riskli alandan başlamak suretiyle dönüşümü hızlandıracak. İnşallah kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yılda 300 bin konutu dönüştüreceğiz. 5 yılda 1 milyon 500 bin konutu tamamlamış olacağız. 20 yılda 6,7 milyon konutumuzu yenileyerek kentsel dönüşüm sürecini tamamlamak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Bakan Murat Kurum, Çorlu 15 Temmuz Halk Eğitim Merkezi ziyaretinde de eğitimden sağlığa, sanayiden şehirciliğe kadar çok güzel hizmetler yaptıklarını anlatarak, Türkiye'de kentsel dönüşümün önemli bir konu olduğunu, bu konudaki çalışmaları hızlandırdıklarını anlattı.

Türkiye'de bugüne kadar depremlerde 82 bin vatandaşın hayatını yitirdiğini ifade eden Kurum, şunları söyledi: "En son deprem bile olmadı, Kartal'da bir bina maalesef yıkıldı. O binanın altında tam 21 canımız gitti. Analarımız ağladı, 21 ocağa ateş düştü. 5 gün oradaydık. Başka acılar yaşanmasın, başka ocaklara ateş düşmesin istiyoruz. O yüzden bu kentsel dönüşümü hep birlikte yapmak zorundayız"

 

“SANAYİ TESİSLERİNDEN KAYNAKLI KİRLİLİĞİ SONA ERDİRİYORUZ”

Kurum, Türkiye'nin dev projeler yapmaya, milletin gerçek problemlerini anlayıp çözmeye devam ettiğini belirterek, Ergene ve Çorlu’da nehirlerin temizleneceğini vurguladı. Kurum,

"Ergene ve Çorlu'da çarpık, düzensiz sanayileşme nedeniyle nehirlerimiz kirleniyordu. 2011 yılında Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Türkiye'nin en büyük çevre projesini başlattık. Tüm Ergene'yi kapsayan Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında çoğunluğu Tekirdağ'da bulunan sanayi tesislerinden kaynaklı kirliliği, merkezi atık su arıtma tesisleri vasıtasıyla sona erdiriyoruz. Bu tesisler vasıtasıyla arıtılan atık suların yaklaşık 80 kilometre kolektör hattıyla Marmara Denizi'ne derin deşarjı sağlanacak. Hedefimiz 2019 yılında ilk etabı tamamlamak. Bu proje tamamlandığında Tekirdağ'ın dereleri, nehirleri, havzaları tertemiz olacak"  açıklamalarında bulundu.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır