Alo 181
Alo 181

ARNAVUTLUK'A 522 KONUTUN TESLİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

19 Ocak 2022
ARNAVUTLUK'A 522 KONUTUN TESLİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
ARNAVUTLUK'A 522 KONUTUN TESLİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
ARNAVUTLUK'A 522 KONUTUN TESLİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: " Şimdi altını çiziyorum, kardeşliğin nişanesinin çağrıldığında gelmek değil ihtiyaç duyulduğunda kendiliğinden orada bulunmak olduğu inancıyla her daim yanınızda yer almayı sürdüreceğiz. İnşallah bu hasbi temel üzerine inşa ettiğimiz Türkiye-Arnavutluk dostluğu ilanihaye devam edecektir. Deprem konutlarının açılışıyla Türkiye-Arnavutluk dostluğunu taçlandırıyoruz. Rabbim böyle acıları bir daha yaşatmasın. Bu konutlarının, Laç şehri sakinlerine hayırlı olmasını temenni ediyor ve konutlarda aileleriniz ve tüm sevdiklerinizle bir ömür boyu huzur ve sağlık içinde oturmanızı diliyorum." Dedi. 


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve TOKİ başta olmak üzere projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenleri kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, süreç boyunca verdikleri destekten ötürü Başbakan Edi Rama'nın şahsında tüm Arnavutluk makamlarına teşekkür etti.


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise törende yaptığı konuşmada: ”Ülkemizde Elazığ, Malatya ve İzmir'de meydana gelen depremlerde, Giresun ve Ordu'da yaşanan sellerde, Antalya ve Muğla'daki yangınlarda nasıl seferber olduysak, Arnavutluk için de Laç şehrimiz için de aynı hassasiyeti gösterdik." dedi.


Türkiye ve Arnavutluk ilişkilerinin geçmişten gelen büyük gönül bağı ve kardeşlik üzerine kurulduğunu dile getiren Kurum, ortak tarihin, iki ülkeyi her gün biraz daha birbirine yakınlaştırdığını söyledi.


Osmanlı'da ilk Türkçe sözlüğü yazan Şemsettin Sami ile İstiklal Marşı'nı kaleme alan milli şair Mehmet Akif Ersoy'un, konuşulan ortak gönül dilinin mimarları olduğunu vurgulayan Kurum, "İşte bu köklü bağlardan dolayı iyi günlerde sevinci, kötü günlerimizde kederi paylaştık. Bu anlayışla iki yıl önce Sayın Cumhurbaşkanı'mızın talimatlarıyla, yaşanan depremin hemen ardından Türkiye olarak Arnavutluklu kardeşlerimizin yaralarını sarmak için seferberlik ruhuyla hareket ettik. Tıpkı ülkemizde Elazığ, Malatya ve İzmir'de meydana gelen depremlerde olduğu gibi Giresun ve Ordu'da yaşanan sellerde, Antalya ve Muğla'daki yangınlarda nasıl seferberlik ruhuyla hareket ettiysek, Arnavutluk için de Laç şehrimiz için de aynı hassasiyeti gösterdik." diye konuştu.

"YENİ YUVALARIMIZI ÖZGÜN BİR MİMARİYLE HAZIRLADIK"

Bakan Kurum, depremin hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatlarıyla AFAD, Türk Kızılay, TOKİ ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğünün Arnavutluk'a hareket ettiğini ve hızlı bir şekilde çalışmalara başladıklarını hatırlattı.

Murat Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün de hamdolsun konutlarımızı, ticari ünitelerimizi teslim etmenin mutluluğunu, gururunu yaşıyoruz. Yeni yuvalarımızı, kadim medeniyet değerlerimizden aldığımız ilhamla bölgenin tarihi ve kültürel duygusuna uygun, özgün bir mimariyle hazırladık. Yeni yuvalarımızın, iş yerlerimizin, sosyal alanlarımızın depremzede kardeşlerimize yepyeni bir hayat sunmasını temenni ediyorum. Arnavutluk'tan doğan akarsuların Tuna'ya, oradan da Karadeniz'e ulaştığı gibi Sayın Cumhurbaşkanı'mızın ortaya koyduğu ufukla, yeni gönül bağları, kardeşlik köprüleri inşa etmek için tüm gücümüzle çalışacağız. Türkiye olarak dün olduğu gibi bugün de yarın da her alanda, her anlamda Arnavutluk'taki kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz."
Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır