Alo 181
Alo 181

SIFIR ATIK, GELECEĞE DEĞER KATTIK

08 Mayıs 2018
SIFIR ATIK, GELECEĞE DEĞER KATTIK
SIFIR ATIK, GELECEĞE DEĞER KATTIK
SIFIR ATIK, GELECEĞE DEĞER KATTIK

SIFIR ATIK, GELECEĞE DEĞER KATTIK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca başlatılan ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin takdirleri ve himayelerinde yürütülen ‘’Sıfır Atık Projesi’’ kapsamında 30 pilot ilde gerçekleştirilen ‘’Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık’’ Seminerlerinin bir diğeri de Trabzon’da gerçekleştirildi.

Trabzon’da Hamamızade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen tanıtım programına Trabzon Valisi Sayın Yücel Yavuz ve eşi hanımefendi Şengül Yavuz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci,  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Vedat Çiftçi, Belediye başkanları, kaymakamlar, kurum müdürleri,  Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, alışveriş merkezi temsilcileri, akademisyenler, ve öğretmenlerin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

 

Projeye Milletçe Sahip Çıkalım

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci yaptı. Dökmeci; insanoğlunu ve dünyayı meşgul eden kavram olarak çevre kavramının önemine dikkat çekip, doğaya yapılan her olumsuz müdahalenin çevre sorunlarını beraberinde getirdiğini belirterek, çevrenin korunması için çevre bilincinin yükseltilmesiyle ilgili olarak milletçe projeye sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.  Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Vedat Çiftçi de kürsüye gelerek konuşmasında Trabzon’da Sıfır Atık Projesi ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

Olabildiğince Yaygınlaştıralım

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise yaptığı konuşmada; ‘’Biz istiyoruz ki ‘Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık’ olgusunu olabildiğince yaygınlaştıralım. Bu proje Trabzon’da güzel bir noktaya geldi, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’’

 

Vali Yavuz: Çevre Hepimizin

 “Sıfır Atık” projesinin insanlığın geleceği için önemli olduğunu ifade eden Trabzon Valisi Yücel Yavuz  “Bugün Trabzon’da Sıfır Atık projesiyle sadece Trabzon’umuzun, ülkemizin değil dünyamızın meselesi olan çevre ile ilgili hayati bir konunun nasıl topluma yansıtıldığını, farkındalık oluşturulduğunu görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kıymetli eşleri Emine Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca yürütülen “Sıfır Atık” projesinin çocuklarımıza, gençlerimize tanıtılması geleceğimiz açısından çok önemli. Atıkların çevreyi kirletmesinden dolayı insanlık bir çok yeni kanser türüyle, hastalıkla karşı karşıya kalmaktadır. En basitinden evlerde kullanılan pillerin, elektronik aletlerin bataryaların ya da atık yağların toprağımızı ve suyumuzu kirletmesine izin vermemeliyiz.   Çevremizde atıklardan kaynaklı çevre kirliliğini yıllar önce projelendirmemiz gerekiyordu. Ama zararın neresinden dönülse kârdır anlayışıyla proje kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz çevremizin korunması amacıyla farkındalık çalışmalarını  okullarımızda ve diğer kurumlarımızda  sürdürüyor. Amacımız Sıfır atık projesiyle israfın önlenmesi, kaynakların verimli kullanılması, atıkların kontrol altına alınarak sağlıklı bir çevrenin, atık bilincinin ve farkındalığın oluşmasıdır.” şeklinde konuştu.

 

Resim Sergisi Gezildi

Sıfır Atık tanıtım programı Sıfır Atık Yönetim Şube Müdürü Hülya Çakır’ın Sıfır Atık Projesi’nin anlatıldığı sunumu, sahnelenen skeçler ile video gösterilerinin izlenmesi ve açılan resim sergisinin gezilmesiyle sona ererken, katılımcıların tamamına Sıfır Atık tanıtım broşürleri, alışveriş poşetlerinin azaltılması konusunda bilinç uyandırmak için alışveriş filelerinin yanı sıra, çam ve ceviz ağacı fidesiyle, çevreci şapkalar hediye edildi.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır