Alo 181
Alo 181

Denizli'de "Çevrem Sensin" semineri Düzenlendi

10 Şubat 2017
Denizli'de "Çevrem Sensin" semineri Düzenlendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Bakanlık tarafından Denizli Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde genç nesilleri çevre konusunda bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen "Çevrem Sensin" seminerine katıldı.

Seminerde konuşan Müsteşar Yardımcısı Tuzcuoğlu, Türkiye'ye çevresel hassasiyetler üzerinden dayatmada bulunan bazı ülkelerin aynı zamanda dünyayı en fazla kirleten devletler olduğunu söyledi.

Çevre konusunun giderek gündemde ön plana çıktığını, uluslararası toplantılarda ülkelerin bu konuda ödevler üstlendiğini dile getiren Tuzcuoğlu, insanoğlunun ihtiyaçlarının değil ihtiraslarının peşinde koşması sonucu çevre kirliliğinin yaşamı tehdit eder boyuta geldiğini dile getirdi.

Türkiye'nin mavi bayraklı plaj sıralamasında dünya ikincisi olduğuna dikkat çeken Müsteşar Yardımcısı Tuzcuoğlu, şunları belirtti:

"Biz dünyayı en az kirleten ülkeler arasındayız. Siz bakmayın, bir kaşık suda fırtına kopartılıyor. Nükleer santraller vesaire. Şimdi güneş enerjisini kullanacağız, 'Kullanmayın', rüzgar santrallerini kullanacağız, 'Kullanmayın'. Peki Türkiye enerjide dışa bağımlı, bunları nereden karşılayacağız? Bunların hepsini üreteceğiz ama çevreyi tahrip etmeden üreteceğiz. Türkiye ozon tabakasını koruma noktasında onur madalyası almış bir ülkedir. Bu anlamda iyi yolda ilerlediğimizi bilmenizi isterim. Bize çevreyle ilgili hassasiyetler noktasında birtakım dayatmalarda bulunan bazı merkezlerin bizzat kendileri dünyayı en çok kirleten merkezlerdir."

Vali Yardımcısı Kemal İnan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve ilçe belediye başkanlarının da katıldığı programda çevre konusunda proje geliştiren öğrencilere ödülleri verildi.

Öğrenciler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çocuk Tiyatrosu'nun çevre bilincini aşılamak amacıyla hazırladığı "Nuh'un Uzay Gemisi" adlı tiyatro oyununu izledi.Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır