Alo 181
Alo 181

BAKAN KURUM: 'YARISI BİZDEN, YARISI DEVLETTEN' DİYORUZ, SİZLERE SÖZ VERİYORUZ

01 Mayıs 2023
BAKAN KURUM: 'YARISI BİZDEN, YARISI DEVLETTEN DİYORUZ', SİZLERE SÖZ VERİYORUZ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Bugün itibariyle İstanbul’umuzda 413 bin bağımsız bölüm için 74 bin kardeşimiz başvuru yaptı. Yani daha şimdiden 1.6 milyon vatandaşımız ‘Ey devletim gel benim evimi, dükkânımı dönüştür.’ dedi… İstanbul’da kentsel dönüşümde Yarısı Bizden, Yarısı Devletten!’ diyoruz. Sizlere söz veriyoruz. Sizlerden önce yavrularımıza söz veriyoruz. Bu aziz şehirde tek bir riskli, tek bir güvensiz yapı dahi bırakmayacağız! Bu millet başını güven içerisinde yastığa koymadıkça, biz de başımızı yastığa koymayacağız!” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “İstanbul’da ‘Yarısı Bizden7 kampanyamıza bugün itibariyle 413 bin bağımsız bölüm için 74’bin kardeşimiz başvuru yaptı. Nasıl ki evlerimizi ‘Yarısı Bizden’ kampanyasıyla dönüştürüyorsak, sanayi sitelerimizin de yarısını devletimiz verir dönüştürürüz.” dedi.

Bakan Murat Kurum, seçim çalışmaları kapsamında İstanbul’un Kartal ilçesinde bir dizi programa katıldı. Bakan Kurum, Kartal Çavuşoğlu Sanayi Sitesi’nde esnaf ile bir araya gelerek taleplerini dinledi. Kartal Yunus Emre Mahalle sakinleriyle bir araya gelerek kentsel dönüşüm hakkında toplantı yapan Bakan Kurum, ardından Kartal’ın Orhantepe Mahallesi’nde seçim otobüsünden vatandaşlara hitap etti.

Kartal Çavuşoğlu Sanayi Sitesi’nde esnaf ile bir araya gelen Bakan Kurum, tüm işçilerin 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlayarak herkesin İstanbul’u için, eserlerin İstanbul’u için, hepimizin İstanbul’u için gayret gösterdiklerini belirti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın izinde çalışarak gece gündüz tüm kadrolarla çalışarak mücadele edildiğini söyledi.

“Vatandaşımızla el ele hep birlikte İstanbul’umuzu dönüştüreceğiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 2012 yılında “Türkiye’nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm” diyerek Gaziosmanpaşa’dan ilk kazmanın vurulduğunu ifade eden Bakan Kurum, “Şimdi de; ‘İstanbul’da 1.5 Milyon Konutluk Büyük Dönüşüm’ ve ‘Yarısı Bizden, Yarısı Devletten!’ diyoruz. Hedefimiz İstanbul’daki ne kadar riskli alan varsa hızlı şekilde inşasını gerçekleştirmek. 200 bin konutu yerinde 100 bin konutu ise rezerv alanlar da yapacağız. 2+1 konutlarımızı 750 bin liraya, 3+1 konutlarımızı ise 900 bin liraya dönüşümü sağlayacağız. Vatandaşımız aylık 5 bin 625 lira taksitle 10 yıl vadeli şekilde evinin borcunu ödeyebilecek. Kalan tutarı ise devletimiz karşılayacak. Yüzde 50’de fazla desteği vatandaşımıza vermiş olacağız. Bununla birlikte kardeşlerimize 5 bin 250 lira kira yardımı, 10 bin 500 lira da taşınma yardımı vereceğiz. Vatandaşımızla el ele hep birlikte İstanbul’umuzu dönüştüreceğiz.” dedi.

“Yeni Sanayi Alanlarıyla Büyük Türkiye hedefiyle; bugün tüm sanayi alanlarını daha modern yerlere taşıyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’de 21 yılda, birçok yatırımın hayata geçirildiğini ifade eden Bakan Kurum, “Bakanlık olarak; “Yeni Sanayi Alanlarıyla Büyük Türkiye” hedefiyle; bugün tüm sanayi alanlarını daha modern yerlere taşıyoruz. Ankara, Trabzon, Uşak, Aksaray, Diyarbakır ve Kayseri’de eski sanayi sitelerimizi taşıdık. Esnafımızın, vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Yine İlk Evim İş Yerim projesi kapsamında ilk etapta 10 bin sonrasında toplam 50 bin sanayi dükkânını 81 şehrimize kazandıracağız. Hedefimiz şehir merkezinden uzak alanlara bu sanayi alanlarını taşıyarak sizlerin daha rahat, daha konforlu ve trafik sorunu olmayan yerlerde mesailerini sürdürmesini sağlamaktır. Sizler yaklaşık 40 yıldır, burada bulunan 218 dükkânda çalışıyorsunuz. Kartal’ın, İstanbul’un ekonomisine büyük katkı sağlıyorsunuz. 2021 yılında burada başlayan bir dönüşüm süreci var. Ekiplerimiz bu alandan karot alımı yaptılar ve dönüşmesi gereken riskli yapılar olduğunu tespit ettiler. Buradan söz veriyoruz: Evlerinize en yakın yerde bir rezerv alana sizleri taşıyacağız!” diye konuştu.

“Nasıl ki evlerimizi 'Yarısı Bizden' kampanyasıyla dönüştürüyorsak, sanayi sitelerimizin de yarısını devletimiz verir dönüştürürüz”

Milli Emlak Konut Genel Müdürlüğü ve vatandaşlarımızla bir araya gelerek Tuzla’daki hazine arazisinin esnafa tahsis edileceği kararını aldıklarını ifade eden Bakan Kurum, “Tuzla ve Kartal'daki 2-3 arazi üzerinde görüşmelerimizi yaptık. Tuzla'daki hazineye ait araziyi Çavuşoğlu Sanayi Sitesi’ne tahsis edeceğiz.  Esnafımız bizim vermiş olduğumuz arsada, 'Sayın Bakanım arsayı verdiniz ama iş yeri ne olacak?' derse, nasıl ki evlerimizi 'Yarısı Bizden' kampanyasıyla dönüştürüyorsak, sanayi sitelerimizin de yarısını devletimiz verir dönüştürürüz. Hiç bir hak kaybına ve mağduriyete izin vermeden sizleri yeni dükkânlarınıza yeni iş yerlerinizi kavuşturalım. Bizim sözlerimiz muhalefetin sözlerine benzemez. Biz sözlerimizi tutarız. Bizde söz namustur!” dedi.

“Alanında en yetkin yüzlerce hoca, bilim insanları, tüm kurumlarımızla İstanbul’umuzu koruyacak risk kalkanını bir an evvel oluşturmak için canlı başlaya çalışıyoruz”

Bakan Kurum, programının ardından Kartal’da Yunus Mahallesi sakinleriyle kentsel dönüşüm üzerine konuştu. Vatandaşlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını ileten Bakan Kurum, “Cumhurbaşkanımız, bize bir an evvel burada kentsel dönüşümün süratle başlatılması talimatını verdiler. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da aynı anlayışla vatandaşımızla el ele vererek kentsel dönüşüm sorununu çözeceğiz. Hamdolsun biz dünyanın gözbebeği bu şehre layık olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu şuurla İstanbul’umuzun 39 ilçesinde bu şehre dair bir imzamız var. Bugün bu şehir deprem bekliyor. Biz de alanında en yetkin yüzlerce hocamızla, bilim insanlarımızla, tüm kurumlarımızla İstanbul’umuzu koruyacak bir risk kalkanını bir an evvel oluşturmak için canlı başlaya çalışarak zamanla yarışıyoruz. Depremler başta olmak üzere bu şehri afetlere karşı dirençli hale getiriyoruz. Bu yüzden güvenli, huzurlu yuvalar diyoruz. 1,5 milyon konutluk büyük İstanbul dönüşümü diyoruz ve ‘Yarısı Bizden, Yarısı Devletten’ diyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Bu millet başını güven içerisinde yastığa koymadıkça, biz de başımızı yastığa koymayacağız!”

İstanbul’da 1.5 milyon konutluk büyük dönüşümü başlattıklarını belirten Bakan Kurum, Kardeşlerim, ne diyoruz! ‘Güvenli Konutlar, Huzurlu Yuvalar’ diyoruz. ‘İstanbul’da 1.5 Milyon Konutluk Büyük Dönüşüm’ diyoruz. ‘Yarısı Bizden, Yarısı Devletten!’ diyoruz. Sizlere söz veriyoruz. Sizlerden önce yavrularımıza söz veriyoruz. Bu aziz şehirde tek bir riskli, tek bir güvensiz yapı dahi bırakmayacağız! Bu millet başını güven içerisinde yastığa koymadıkça, biz de başımızı yastığa koymayacağız! Vatandaşımızın yanında olacağız. ‘Yarısı Devletten’ dedik. Yani İstanbul’umuzda evlerini dönüştürmek isteyen kardeşlerimizin yeni evlerinin maliyetinin yarısını biz karşılıyoruz.” dedi.

“İstanbul’da ‘Yarısı Bizden’ kampanyamıza bugün itibariyle 413 bin bağımsız bölüm için 74’bin kardeşimiz başvuru yaptı”

Bakan Kurum, “Yarısı Bizden” kampanyasına 26 Nisan’dan bu yana yapılan güncel başvuru sayını açıklayarak, “Kentsel dönüşüm sürecine giren binaları Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız ile inşaatını gerçekleştireceğiz ve 2 yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Bugün itibariyle İstanbul’umuzda 413 bin bağımsız bölüm için 74’bin kardeşimiz başvuru yaptı. Yani daha şimdiden 1.6 milyon vatandaşımız “Ey devletim gel benim evimi, dükkânımı dönüştür.” dedi. Kartallı kardeşlerimiz de bu kampanyamıza yoğun ilgi göstermeye devam ediyor. Biz İstanbul’da tüm ilçelerimize hizmet ettik. Hiçbir zaman ayrı gayrı demedik. Şu partinin belediyesi, bu partinin belediyesi demedik. Çünkü daima asıl olan milletimizin, sizlerin can ve mal güvenliğidir. Mesele milletimizin canı, yavrularımızın istikbali olunca politika orada durur. Yerini devlet sorumluluğuna, millet sorumluluğuna bırakır.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, Kartal Kordonboyu Mahallesi’nde imar planlarının onaylanıp askıya çıkarıldığını ifade eden Bakan Kurum, Yunus Mahallesi’nde 135 bin metrekarelik alanın öncesinde riskli alan ilan edildiğini bölgedeki sağlıksız yapıların yıkılarak temmuz ayında ilk inşaatlarına başlanacağının müjdesini verdi.

Bakan Kurum, Kartal Orhantepe Mahallesi’nde seçim otobüsünden vatandaşlara hitap etti. Şu an, Orhantepe Mahallesinde 14 etapta toplam 801 konut ve 150 dükkândan oluşan kentsel dönüşüm çalışmalarının hızla devam ettiğini aktaran Bakan Kurum, birinci, ikinci ve on dördüncü etaplarda yer alan 254 konut ve 38 dükkânın yapımının tamamlandığını açıkladı. Bakan Kurum, Bugün de ikinci etapta hak sahiplerinin belirlediği 62 konut ve 11 dükkânın anahtarlarının vatandaşlara teslim edildiğini belirtti.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır