YÖRESEL MİMARİYLE İLGİLİ SORULARINIZ İÇİN ALO 181'İ ARAYABİLİRSİNİZ
28 Nisan 2017

“Yöresel Mimariye Uygun Konut Projeleri” Kitabının İkincisi Yayınlandı

 Ç

evre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan “Yöresel Mimari Özelliklere Uygun Konut Projeleri” kitabının ikincisi yayınlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin, hayata geçirilmesi konusunda ilk işareti verdiği ve Amasya, Balıkesir, Bursa, Edirne, Karabük, Rize, Trabzon kentlerini kapsayan “Yöresel Mimari Özelliklere Uygun Konut Projeleri” kitabının ikincisi yayınlandı. Kırsal bölgelerde yapılacak yeni yapıların yöresel dokuya uygun olarak inşa edilmesini amaçlayan ikinci kitapta Denizli, Erzurum, Iğdır, Kars, Kayseri, Muğla, Nevşehir, Niğde, Uşak, Şanlıurfa şehirleri ele alındı.

Türkiye’de kırsal alan yerleşimlerinin özelliklerinin bir araya getirildiği söz konusu kitapta, her bölgenin birbirinden farklı mimari ve kültürel özellikler gösterdiğine dikkat çekildi. İnşa edilecek yeni yapıların bölgenin kültürel özelliklerini yansıtmasının önemine değinilen çalışmada, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin her fırsatta dile getirdiği, “Yapıların doğal afetlere karşı dayanıklı inşa edilmesi” konusuna da yer verildi. Rehber niteliğinde olması amaçlanan çalışma yerel yönetimlerle paylaşılırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın web sayfasında bulunan kütüphane bölümünde de yayınlandı.

Gelecek dönemde yapılacak çalışmalarla da söz konusu kitap projesi 81 il için hayata geçirilecek.