VATANDAŞLARDAN ÇEVRE HASSASİYETİ
10 Eylül 2017

4 günlük kurban bayramı süresince Alo 181, vatandaşlardan gelen binlerce çağrıyı karşılayarak çevreyi kirletecek şekilde uygunsuz kurban kesenlerle ilgili şikayetleri ilgili birimlere iletti

En Yoğun İlk Gün Arandı

Türkiye’de vatandaşların çevre duyarlılığı her geçen yıl katlanarak artıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kurban Bayramı süresince muhtemel çevre kirliliğine karşı vatandaşlarca Alo 181 hattının aranması gerektiğini açıklamıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kurban bayramında oluşabilecek kirlilikler için Çağrı merkezinde 24 saat çalışan hizmet birimi oluşturdu. Vatandaş temsilcileri bayramda tüm aramaları karşıladı ve çağrıları kayıt altına alarak ilgili kuruluşlara iletti.

Vatandaşlar, Alo 181’e yaptığı çok yoğun aramalarla bulundukları yerde uygunsuz kesimleri ihbar ettiler. Çağrıların büyük çoğunluğu bayramda kurban kesiminin daha yoğun olduğu ilk iki günde gerçekleşti.

Fotoğraflayarak Gönderdiler

Çevre kirliliğine neden olacak şekilde yapılan kurban kesimler için çağrı merkezine binlerce arama yapıldı. Yapılan denetimlerde çevre şartlarına uygunsuz şekilde kesim yapanlara idari yaptırımlar uygulandı. İhbar hattına şikayetlerle ilgili en fazla arama İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Antalya, Adana, Erzurum, Konya, Gaziantep illerinden yapıldı. Vatandaşların çevre hassasiyeti sadece telefon aramalarıyla da sınırlı kalmadı. Kirlilik oluşan yerlerin fotoğraflarını çeken vatandaşlar sosyal medya kanallarından da Alo 181’e ulaşarak tedbir alınmasını istedi. Bakanlık kaynakları kurban bayramında vatandaşların göstermiş olduğu çevre duyarlılığının takdire şayan olduğunu belirtti.

-İlginç Aramalar da Var

-Bir vatandaş devletimiz ve milletimizin huzur ve güveni için kurban kestiğini bildirdi.

-Bir vatandaş kurbanlığını acı çektirerek kesen kasabı ihbar etmek istediğini söyledi.

-Kaçan boğalarını yakalayamayan kurbanlık ortakları çağrı merkezini arayarak, ‘’Bulunduğumuz yere ekip istiyoruz’’ dediler.

-Arefe günü arayan bazı vatandaşlar (uygunsuz kesim yapılacağını şimdiden tezgahların hazırlandığını ihbar etmek için bayram gününe şikayet randevusu istediler)

-Aziz şehitlerimizin ruhu için  kurban adayan bir vatandaşımız Alo 181 arayarak bilgi verdi.

-Bir vatandaş gece kurbanların ses çıkardığını , gürültü şikayeti adı altında bildirmek istedi.

-Bir vatandaşımız hisseli kurbanında hakkının yendiğini şikayet etmek için 181 aradı.

-İstanbul’dan arayan bir vatandaşımızda akrabasının imkanı olduğu halde kurban kesmemesini 181 şikayet ederek ceza verilmesini istedi.