"Uluslararası Karadeniz Günü" Kutlamaları Bulgaristan'da Gerçekleştirildi
13 Kasım 2016

“Uluslararası Karadeniz Günü” kutlamaları ve madalya töreni bu yıl 31 Ekim 2016 tarihinde Bulgaristan’ın Burgaz kentinde gerçekleştirildi. Karadeniz’e kıyısı olan ülke temsilcileri ve bilim adamları Karadeniz’in korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması için bir araya geldiler.

“Uluslararası Karadeniz Günü”ne Türkiye’nin Karadeniz Komisyoneri sıfatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk ile Çevre Yönetimi Genel Müdürü Muhammet Ecel katılım sağladı.

Karadeniz’in korunması için yaptığı çalışmalar ve verdiği katkılardan dolayı Türkiye’den “Karadeniz Madalyası” Genel Müdür Muhammet Ecel’e verildi.

Kutlamalarda konuşan Müsteşar Öztürk, Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler arasında işbirliğinin arttırılmasının önemini vurguladı.

Türkiye’nin, Karadeniz’in korunması için yaptığı çalışmalara değinen Müsteşar Öztürk, “Karadeniz’in sahip olduğu eşsiz güzelliğin, Bükreş Sözleşmesi ile yıllardır kirliliğe karşı korunması en önemli ortak girişimlerden birisi olmuştur.” dedi.

Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yaptığı çevre yatırımlarından, özellikle kara kökenli kirleticilerin önlenmesi için; atıksu arıtma tesisi yatırımları, katı atık depo sahası yatırımları; hava kalitesi ölçüm ağı ve denizde kirlilik izleme programından bahseden Öztürk, Türkiye’nin, Bükreş sözleşmesini önemsediğini ve bu sözleşmeyi desteklemek için Ülke olarak çaba sarf ettiklerini ifade etti.

Kutlamalara, Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin üst düzey temsilcilerinin yanı sıra,  diplomatlar, AB temsilcileri, Tuna Komisyonu Temsilcileri, yerel yönetimler ve çeşitli sivil toplum kuruluşları da katıldı.

Karadeniz’de karadan, gemilerden ve atmosferden kaynaklanan kirliliğin önlenmesi amacıyla, 21 Nisan 1992 tarihinde Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması (Bükreş) Sözleşmesi, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Karadeniz’e kıyısı olan altı ülkenin temsilcileri (Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya, Ukrayna, Türkiye) tarafından imzalandı. Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması ve İyileştirilmesi Stratejik Eylem Planı 31 Ekim 1996 tarihinde imzalanmış olup 1996 yılında İstanbul’da düzenlenmiş olan Taraf Ülkeler Toplantısı’nda, 31 Ekim tarihi “Uluslararası Karadeniz Günü” olarak ilan edildi.