SUR'DA BÜYÜK PROJELERİN TEMELİ ATILDI
05 Ocak 2017

Diyarbakır'da terör örgütü PKK üyelerinin saldırılarında ağır hasar gören tarihi Sur ilçesini yeniden inşa edecek büyük projelerin temeli atıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bakanlığının Diyarbakır Sur’da düzenlediği “Toplu Temel Atma Töreni"ne katıldı. Törene Başbakan Binali Yıldırım da video konferans yöntemiyle bağlanarak vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım, video konferans yöntemiyle bağlandığı törende, "Yapılan çalışmalar terör örgütünü rahatsız ediyor" dedi.

Başbakan Yıldırım, altyapının tamamen yenilenmesi, yıkılan binaların yerine yenilerinin yapılması ve hak sahiplerinin uğradıkları mağduriyetlerin giderilmesi için de hükümetin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Başbakanlık Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) yoğun bir şekilde çalışmalara devam ettiğini aktardı.

Ankara'dan Diyarbakırlı vatandaşlara selam gönderen Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Yapılan bu çalışmalar elbette terör örgütünü rahatsız ediyor, bunu da biliyoruz. Ama onlar rahatsız olacakları kadar olsunlar, yeter ki milletimiz bir olsun, beraber olsun, kardeş olsun. Düşmanlarımız sevinmesin. Türkiye'nin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine zarar vermek için bütün şer güçler bir araya gelmiş vaziyette. Biri, üçü, beşi her koldan saldırıyor ama onların hesap edemediği bir şey var; o da bu milletin istiklal aşkı, memleket aşkı, bayrak aşkı. Bin yıllık bu topraklardaki birlikteliğimizi hiçbir şer güç bugüne kadar bozamadı, bundan sonra da bozamayacak. İnşallah bu badirelerden de çıkacağız."

Yıldırım, bölgenin süratle kayıplarını telafi edeceği ve geleceğe yönelik projelerle daha çok iş birliğini, kardeşlikleri, dostlukları daha fazla artıran, düşmanlıkları ortadan kaldıran bir anlayışla yola devam edeceklerini vurguladı.

Diyarbakır'a yönelik projelere işaret eden Yıldırım, Diyarbakır'ın yeniden ihyası, yeniden kalkınması ve terörün sebep olduğu tahribatların ortadan kaldırılması için başlatılan seferberlik, cazibe merkezi ve kalkınma projesi kapsamda ilk adımın atıldığına dikkati çekti.

"Kardeşliğin en güzel örneği"

Binali Yıldırım, Diyarbakırlı vatandaşlara Ankara'dan selam gönderirken, "İşte bu, kardeşliğin en güzel örneğidir. Doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle bir olmuş, beraber olmuş, kaynaşmış güçlü Türkiye'ye evelallah kimse bir şey yapamaz." değerlendirmesinde bulundu.

“Ne söz vermişsek, tek tek yerine getiriyoruz”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de Başbakan Yıldırım'ın, üç ay önce gerçekleştirdiği Diyarbakır ziyaretini hatırlattı.

Bakan Özhaseki, "Sayın Başbakanım, sizinle beraber geldiğimizde zaten birçok alanda temeller atmıştık. Bugün yine ikinci etap temelleri atıyoruz. İnşallah bir sene sürmeden, bütün bu temellerini attığımız yerlerin açılışını birlikte gelip yaparız. Sizinle geldiğimizde ne söz vermişsek o sözleri tek tek yerine getiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Bakan Özhaseki, törende yaptığı konuşmada, 3 ay önce Başbakan Binali Yıldırım ile eylem planını açıkladıklarını ve birçok yerde işe başladıklarını belirterek, o işlerin hepsini şimdi takip ettiklerini aktardı.

Bunların göstermelik programlar olmadığını vurgulayan Özhaseki, işlerin devam ettiğini anlattı.

Dicle Vadisi Projesine değinen Özhaseki, ilk etapta 320 bin metrekarelik alanı düzenlemeye başladıklarını bildirdi.

Bunun da temelini attıklarına işaret eden Özhaseki, "Sur'un kendi tarihi kimliği içerisinde bildiğimiz geleneksel Diyarbakır evleri. Sur içerisinde artık hiç değilse bundan sonra tahtadan, tenekeden evler olmasın, çirkin yapılar bulunmasın. Diyarbakır'ın kendine has geleneksel evlerine bugün başlıyoruz. Bunu İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bir yan kuruluşu olan KİPTAŞ üstlendi. Bugün inşaatına başlıyoruz. Hayırlı olsun." şeklinde konuştu.

Bundan sonra tüm evleri KİPTAŞ'ın geleneksel Diyarbakır evleri olarak yapacağına dikkati çeken Özhaseki, bu sayede Sur'un turizmde önemli bir destinasyon merkezi haline geleceğini vurguladı.

Bakan Özhaseki, bu alanda rastgele yapılaşma olması halinde kimsenin ziyarette bulunmayacağını, esnaf, taksici, lokantacının iş yapamaz hale geleceğini dile getirerek, şimdi ise bu bölgenin bir merkez ve Türkiye'nin en güzel yerlerinden biri olacağını ifade etti.

Zarar tespiti yapıldı, tarihi mekanlar restore edildi

Sur'daki terör saldırılarına değinen Bakan Özhaseki, Allah'tan bir daha o günleri göstermemesini, o acıyı yaşatmamasını diledi.

"Geçtik oraları." ifadesini kullanan Özhaseki, o alanları temizledikten sonra vatandaşların zararını tespit ettiklerini belirtti.

Özhaseki, devletin bir taraftan teröristlerle mücadele ederken, vatandaşlara da şefkat kanatlarını açmak zorunda olduğunu, şimdi devletin iş yapma zamanı olduğunu vurgulayarak, zarar tespitinin ardından işe başladıklarını anlattı.

Sur ilçesinde 50 kilometreden fazla kanal ve su işine başladıklarını, çarşı içerisinde geleneksel ticaret sürsün diye bütün esnafın dükkanlarını iyileştirdiklerini, bu kapsamda Sokak Sağlıklaştırma Projesi'ni uyguladıklarını dile getiren Özhaseki, bütün tarihi eserleri elden geçirdiklerini, Kurşunlu Camisi ve Ortodoks Kilisesi dahil tarihi mekanları restore ettiklerini bildirdi.

Özhaseki, burada TOKİ'nin başlattığı binlerce konut çalışmasının olduğunu aktararak, evlerin tamamlandığını ve isteyen vatandaşlara bugünden itibaren konutlarını teslim edebileceklerini müjdeledi.

"Sur daha da güzelleşecek"

Binlerce ev yaptıklarını, bu evlerin çevre düzenlemesi ile çok daha oturulabilir ve keyifli siteler haline dönüşeceğini vurgulayan Özhaseki, bir taraftan da Alipaşa ve Lalebey mahallerinde geleneksel evlerin yapımının hızla sürdüğünü kaydetti.

Bakan Özhaseki, bugün 3 yerde temel attıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

"İnşallah bu yapılanlarla önümüzdeki günlerde Sur daha da güzelleşecek. Biz bunlarla uğraşırken, bir taraftan da yalanlar dinmek bilmiyor. Kara bir propaganda yapılıyor. Ben aylardır Sur ile uğraşıyorum. Sokakların ismine kadar biliyorum. Burada yaptığımız projeler doğru projelerdir. Her attığımız adım da nihayetinde o övünebileceğimiz Sur'a gitmek için bir adımdır. Biz bunları yaparken ilk günden, 'Buralar boşaltılıyor', 'Buralar zenginlere verilecek ve iş merkezleri yapılacak', 'Burada hayat son bulacak, kimse yaşamayacak' dediler. Bunlara daha sonra Uluslararası Af Örgütleri eklendi. Verdikleri raporlarda 'Yüzde 98'i kamulaştırıldı', 'Orada insanlar göçe tabi tutuldular ve karşılığında bedelleri de verilmiyor' dediler. El insaf ya."

Bakan Özhaseki, aylarca bölgede neler yapıldığına vatandaşların şahit olduğuna işaret ederek, hükümet olarak buraya 1 milyar 950 milyon lira pay ayırdıklarını aktardı.

Bin bir türlü sıkıntı içerisinde sadece buradaki vatandaşların yarasını sarmak, vatandaşın hakkını vermek ve evi yıkılan vatandaşın evini yapmak için çalıştıklarına işaret eden Özhaseki, bu Uluslararası Af Örgütlerinin yalanlarının eskiden de olduğunu söyledi.

Bakan Özhaseki, 15 Temmuz'da bir darbe teşebbüsü olduğunu, hainlerce 250 kişinin şehit edildiğini, 2 bin 200 kişinin yaralandığını anımsatarak, bu milletin temsilcilerinin bulunduğu Meclisin bombalandığını hatırlattı.

Bakan Özhaseki, şunları dile getirdi:

"Ama bu örgüt 18 Temmuz'da bir bildiri yayınlıyor. Raporda, 'Orada bir darbe oldu, çok üzgünüz. İşte kaybettiler ama onlara insani davranılmadığı gibi bir his var içimizde.' dediler. Allah sizi bildiği gibi yapsın. 250 şehidimiz ve 2 bin 200 gazimiz mağdur değil ama bu darbe teşebbüsünde bulunanlar, Meclisi bombalayanlar, masum insanlarımıza karşı kurşun sıkan adiler masummuş. Yazıklar olsun size. Bunlar bizim kardeşliğimize göz koyanlardır. Bunlar birliğimize ve beraberliğimize göz koyan insanlardır. Bunlar ne yaparlarsa yapsınlar biz yaptığımız bu çalışmalarla bir, beraber olacağız ve bu vatanı böldürmeyeceğiz. Bu bayrağı indirmeyeceğiz, bu ezanları susturmak isteyenlere de gereken dersi vereceğiz inşallah."

Sur'da yaşayan vatandaşlara tekliflerinin çok açık olduğunu belirten Özhaseki, "Burada yaşarken bir çatışma neticesinde evi zarar gördü veya mağdur olduysa, aklınıza gelebilecek hayırlı nasıl bir teklif varsa onu yapıyoruz. İstiyorsa arsanı ver, parasını verelim. Evin yıkıldıysa evinin parası ne kadarsa onu verelim. TOKİ'ye çok güzel ev yaptırdık." diye konuştu.

"İnşallah Sur'u baştan sona ihya edeceğiz

Babasının arsasının üzerinde ev yaptırmak isteyenlerin projesine yardımcı olacaklarını, Koruma İmar Planına uyacak şekilde evini yapabileceğini bildiren Özhaseki, yıkılmış olan evinin bedeli ne kadar ise o parayı vereceklerini, bunun dışındaki tekliflere açık olduklarını, isteyene para, isteyene ev, isteyene de TOKİ'den ev verdiklerini anlattı.

"Vatandaşlarımız mağdur olmasın diye ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Bu konuya ilişkin endişeniz olmasın. Burada koruma amaçlı imar planı var, buna uygun davranacağız. İnşallah Sur'u baştan sona ihya edeceğiz. " diyen Özhaseki, bütün vatandaşların mağduriyetini gidereceklerini aktardı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın da video konferans yöntemiyle bağlandığı törene, Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Ebubekir Bal ve Galip Ensarioğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Cumali Atilla ile diğer ilgililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.