İmar, Kıyı, Yapı ve Çevre Uygulamaları Bölgesel Seminerleri Düzenlendi
25 Ekim 2016

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2007 yılından bugüne düzenlenen ve üç gün sürecek “İmar, Kıyı, Yapı Ve Çevre Uygulamaları Bölgesel Semineri”, birinci gün semineri Ankara'da bir otelde düzenlendi. Seminerin açılış konuşmasını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk yaptı.

Müsteşar Öztürk seminerin açılışında yaptığı konuşmada; “2007 yılından bugüne düzenlediğimiz ve artık kurumsal kültürümüzün bir parçası haline gelen İmar, Kıyı, Yapı ve Çevre Uygulamaları seminerleri ile Yerel Yönetimlerin her kademesindeki insan kaynağımızı geliştirmek ve bu alanlarda karşılaşılabilecek sorunları en aza indirmeyi hedeflemekteyiz” dedi. 

Geleneksel hale gelen seminere şimdiye kadar yaklaşık 8 bin kişinin katılım sağlandığının altını çizen Müsteşar Öztürk; “Yerel yönetimlerle ilgili hizmetlerin yürütülmesini ve her türlü yatırımın başarı ile gerçekleşmesini sağlamaya katkıda bulunan seminerler serisinin Doğu ve Güneydoğu bölge illerine yönelik olanını bugün başlatıyoruz ”dedi.

Hizmet ve vatandaş odaklı bir anlayışla çalışan bizler için, hizmetlerimizi yerel yönetimlerin tüm kademelerinde etkin ve verimli verebilmek için sizlerin konularında en detaylı ve güncel bilgiye sahip olması hususunu çok önemli olarak değerlendiriyorum diyen Müsteşar Öztürk; “Bugün Doğu ve Güneydoğu bölgeleri Bakanlık çalışmalarımızın yoğunlaştığı ve vatandaşımızın da desteği ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalarımızın merkezindedir. Bu desteği sürdürmek, yürüyen çalışmaları etkin kılmak adına sizlerin değişen mevzuata uyum sağlayarak teorik ve pratik bilgilerinizin artması ve mesleki gelişiminiz bizim için çok değerlidir” dedi.

Müsteşar Öztürk son olarak; “Bugün başlayacak ve üç gün sürecek seminerlerde Bakanlığımızın yürüttüğü İmar, Kıyı, Yapı ve Çevre Uygulamalarına ilişkin güncel durum, mevzuat ve sorun alanları detaylı bir şekilde sizlere aktarılacaktır” dedi. 

Seminerin açılışında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eğitim Yayın Dairesi Başkanı Mehmet Kubat’ta bir konuşma yaptı. Mehmet Kubat konuşmasında; “2016 yılında 5 bölge ve 52 farklı ilden yaklaşık olarak 1.730 kişiye daha eğitim verilmesi planlanıyor” dedi.

Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki, Iğdır,  Ağrı, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkâri, Elazığ, Şırnak, Diyarbakır, Mardin, Batman Ve Siirt İl Özel İdarelerimizden, İl Belediyelerimizden, İlçe Belediyelerimiz ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerimizden gelen katılımcılarımızla programımız gerçekleşecek diyen Mehmet Kubat; “Eğitim programımıza; toplam da 358 katılımcı davet edilmiş olup;  programımız, 3 gün ve 5 oturum şeklinde yürütülecek” dedi.

Her yıl olduğu gibi 2016 yılında da 5 bölgeyi kapsayacak ve 3 gün sürecek olan eğitimin, Bakanlık uzmanları tarafından verileceğine değinen Mehmet Kubat; “İlki bu gün Ankara’da, 2.si Kayseri’de, 3.sü Afyonkarahisar’da, 4.sü İzmir’de ve 5.side Antalya’da yapılacak ”dedi.