Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Karbon Ayak İzini Çıkardı
05 Temmuz 2017

Karbon ayak izi birim karbondioksit cinsinden ölçülen, kurum veya bireylerin ulaşım, ısınma, elektrik tüketimi vb. faaliyetlerinden kaynaklanan toplam sera gazı emisyon miktarıdır.

Bu konuda çalışma yapan ilk Bakanlık olan ve TSE işbirliği içeresinde yaptığı çalışmayı belgelendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ISO 14064 (Sera gazlarının kuruluş seviyesinde hesaplanması, raporlanması ve doğrulanması standardı) sertifikası almaya hak kazandı.

Kazanılan sertifika düzenlenen törenle Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Sebahattin Korkmaz tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’e takdim edildi.

Törende konuşma yapan Müsteşar Öztürk; “Çevre Şehircilik Bakanlığı olarak, karbon ayak izini takip ederek, izleyerek, mevcut durumunu ortaya çıkarttık.  Bundan sonra inşallah bu süreci sera gazı salınımını azaltmak, alınacak önlemleri ortaya sereceğiz ve mevcut ISO 14064 belgesini doğrulama sertifikasını alarak da bundan sonra hızlı, seri bir şekilde hangi kademelerde ne gibi önlemler alacağımızı birlikte ortaya koyacağız” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu konuda bakanlıklar arasında, bakanlık binaları arasında ilk olma öncülüğünü teşkil ettiğinin altını çizen Müsteşar Öztürk şu ifadeleri kullandı; “Çünkü biz İklim Değişikliği Daire Başkanlığına sahibiz, çünkü biz uluslararası iklim müzakerelerini yürüten bir Bakanlığız, öncü olmamız lazım. Öncülük noktasında arkadaşlar güzel bir çalışma yaptı, bu çalışmayı elbirliğiyle inşallah sizlerle beraber devam ettireceğiz”

Karbon ayak izi uygulamasını sadece Bakanlık merkez binasında kalmayacağına değinen Müsteşar Öztürk; “Bütün Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, İller Bankası müdürlükleri Tapu ve Kadastro müdürlüklerinde de yaygınlaştıracağız” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk sözlerine şu şekilde son verdi; “Ben bu çalışmaya katkı verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum. Bundan sonraki çalışmalarda da bu tip güzel, öncü, çevreci, daha az sera gazı salınımı yapan binaların oluşturulması, binaların akıllılaştırılması çerçevesinde birlikte çalışmak dileğiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Törende konuşan Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Sebahattin Korkmaz ise; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Türk Standartları Enstitüsü’nü doğrulayıcı kuruluş olarak atamış olması ve daha sonra da emisyon raporunu doğrulama hizmeti bizden satın alıyor olması bizleri ziyadesiyle çok memnun etti” dedi.