Bakan Özhaseki Mamak Belediyesi Kentsel Dönüşüm Kura Çekim Törenine Katıldı
09 Ekim 2017

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ve Mamak Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirilen Mamak Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında inşa edilen 775 konut, kura ile sahiplerini buldu.

Kura törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki  katılarak bir konuşma gerçekleştirdi. Bakan Özhaseki, konutların, sahiplerine hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçen TOKİ Başkanı Ergün Turan'a ve Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül'e teşekkür etti.

Kentsel dönüşümün acil yapılması gereken işler arasına aldığını dile getiren Özhaseki, 103 yıl önce Burdur'da meydana gelen depremde yaklaşık 700 kişinin hayatını kaybettiğini, bugün de depremin Türkiye için bir tehdit ve tehlike olduğunu söyledi.

Son 100 yılda Türkiye'de 6 şiddetinin üzerine 56 deprem meydana geldiğine dikkati çeken Özhaseki, ülkede nüfusun yüzde 70'inin deprem bölgesinde yaşadığını, toprakların ise yüzde 60'ının deprem bölgesinde olduğunu belirtti.

Özhaseki, kentsel dönüşüm konusundaki hedeflerine ilişkin bilgi verirken şöyle dedi:

"Türkiye'de risk taşıyan gerek İstanbul'da gerek Ankara'da gerekse Anadolu'da 7,5 milyon civarında bağımsız birimimiz var, evimiz var, iş yerimiz var. Bunların hepsini yıkmalıyız yeniden yapmalıyız. Senede 500 bini hedefledik. Önümüzdeki sene itibarıyla inşallah 500 bin bağımsız birimi yenileyeceğiz. Onun için tedbirler aldık, yasalar yakında çıkacak. Belediyelerimize destek olacağız, bunu hızlandıracağız. Eğer biz bunu hızlandırmazsak bir gün deprem gelecek, Allah korusun sevdiklerimizi elimizden alacak."

Kentsel dönüşüm çalışmalarında kimseyi mağdur etmeyeceklerini belirten Özhaseki, herkese ev vermeye çalışacaklarını, vatandaşların fazla borçlanmayacağını, ödeme kolaylıkları sağlanacağını söyledi.

Özhaseki, "Bizim İller Bankasına ait Türkiye'de 21 sosyal tesis var, hepsini satılığa çıkardık. Benim makam odamın bulunduğu yerler, çalışma alanlarım dahi satılık, çünkü onları satıp bütçe elde edeceğim. Bu bütçeler daha sonra size kira olarak, altyapı olarak ve çevre düzenlemesi olarak dönsün diye yapacağız. Eğer biz bunları kendimizden başlatmazsak vatandaşları da inandıramayız. Büyük bir seferberlik başlatıyoruz." diye konuştu.